Najlepsze francuskie desery – czego warto spróbować?

Najlepsze francuskie desery – czego warto spróbować?

Polacy uwielbiają Francję za zapierający dech w piersi Paryż z wieżą Eiffla, pokazy mody i Riwierę. Nie można zapominać, że kraj ten słynie także z wykwintnej kuchni i bogatych w smaku win. I że francuskie desery nie mają sobie równych. Odpowiednio przygotowane mogą być prawdziwą ucztą tak dla oka, jak dla podniebienia. Prezentujemy wybitne słodkości, których koniecznie musisz spróbować podczas pobytu we Francji lub… w Warszawie.

Czekoladowa lawa

Pierwszym deserem stanowiącym nie lada gratkę dla miłośników czekolady jest moelleux au chocolat — czyli tzw. miękka czekolada. Twórca tego ciastka (zwanego również fondantem czekoladowym, lava cake, czekoladowym ciastkiem z płynnym środkiem) — Michel Bras — zdobył aż trzy gwiazdki Michelin. Do tej pory krążą plotki o tym, że moelleux au chocolat było dziełem przypadku. Bras miał trzymać deser za krótko w piekarniku i podać na wpół surowe danie. Zostawmy jednak sferę spekulacji i zobaczmy, czym w rzeczywistości jest to ciastko.

Ten francuski słodki przysmak powszechnie bywa również nazywany ciastkiem z duszą. Mała, na pierwszy rzut oka niepozorna, babeczka skrywa jednak wnętrze, któremu trudno się oprzeć. Gdy widelczykiem przebijemy chrupiącą skorupkę, z wnętrza wypływa ciepła lawa czekoladowa.

Deser czekoladowy moelleux au chocolat tworzy się na bazie starannie wyselekcjonowanej gorzkiej czekolady, jaj, mąki, masła i cukru. Jego sekretem jest przygotowanie — niespieszne, dokładne wymieszanie składników na aksamitną masę oraz podanie jeszcze ciepłego ciastka. Moelleux au chocolat może być serwowane z sezonowymi owocami oraz lodami śmietankowymi. Takie połączenie nie tylko wyśmienicie smakuje, ale także pięknie prezentuje się na talerzu.

Parfait – deser nie tylko na upalne dni

Drugim rodzajem deseru, z którego słynie Francja, jest parfait. Samo słowo parfait w języku francuskim oznacza „doskonały”, „idealny”. I nie może to być zbieg okoliczności. Gdy ten słodki przysmak zostanie dobrze przygotowany, sprosta oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających smakoszy. Czym zatem jest ten popularny deser?

Pod tą dość tajemniczą nazwą kryje się przysmak mogący przywoływać na myśl domowej roboty lody. Sporządza się go na bazie śmietany, jajek i cukru. W przeciwieństwie tradycyjnych lodów parfait nie musi być mieszane podczas zamrażania, by zachować wybitnie aksamitną konsystencję. Bardzo często masa wzbogacana jest dodatkiem sezonowych owoców — zwykle malin — lub kawy czy czekolady. Bardzo interesującą alternatywę dla tych popularnych wersji stanowi parfait chałwowe.

Francuskie desery – gdzie spróbować

Tak jak wspominaliśmy na wstępie, wcale nie trzeba się wybierać do Francji, by spróbować tych wyjątkowych deserów. Wystarczy odwiedzić warszawską starówkę. Tam znajduje się restauracja Magdy Gessler „U Fukiera”. Jest to historyczna przestrzeń, w której na prawdziwą ucztę mogą liczyć wszystkie nasze zmysły. To tu tradycja spotyka się z nowoczesnością, a smaki dawnej Polski serwowane są w oprawie godnej największych stolic europejskich.

Zapraszamy do restauracji „U Fukiera” na wyjątkowe parfait chałwowe oraz rozpływający się w ustach moelleux au chocolat.

Wszystkie wpisy
Rose Rose Rose

„U Fukiera” to najstarsza restauracja w Warszawie 
z tradycją sięgającą początku XVI wieku, wielokrotnie wyróżniana przez “Guide Michelin”.

Zapraszamy na wirtualny spacer po restauracji U Fukiera