Jak zrobić najlepszy kotlet schabowy?

Jak zrobić najlepszy kotlet schabowy?

Jak przyrządzić doskonały kotlet schabowy? Jeśli chcecie poznać na niego przepis, to koniecznie przeczytajcie niniejszy wpis. Zapraszamy do lektury każdego, kto ceni sobie smak i lubi dobrze zjeść.

Krótka historia popularnego schabowego

Mimo że schabowy jest jednym z najpopularniejszych, polskich dań, to tak naprawdę jego historia nie jest długa. Pierwszy gotowy przepis na kotlet schabowy chrupiący, domowy można znaleźć w książce z… 1860 roku. Naturalnie mowa tu o słynnym poradniku pt. „365 obiadów za pięć złotych”, który został napisany przez dobrze znaną w ówczesnych kręgach społecznych Lucynę Ćwierczakiewiczową. Zgodnie z jej wskazówkami do przyrządzenia kotletów niezbędne są:

  • „schabowa część mięsa”, którą należy zbić,
  • sól i pieprz,
  • zmieszane białko i żółtko,
  • bułka tarta.

Ponadto mięso należy po przyrządzeniu wymoczyć w jajku, a następnie posypać bułką tartą. Niektórzy surowe mięso obsypują jeszcze mąką, dzięki której kotlet zyskuje grubą i smaczną panierkę. Całość należy oczywiście smażyć na maśle, smalcu lub oleju.

Jak wzbogacić smak kotleta schabowego?

Chyba każdy wie, jak jego zdaniem powinien smakować najlepszy kotlet schabowy. Jeśli chcecie dodatkowo urozmaicić jego aromat, pamiętajcie o kilku wskazówkach:

  1. Kotlet obowiązkowo należy posypać pieprzem. Dzięki temu zyskuje wyjątkowy i niepowtarzalny smak.
  2. Proces smażenia powinien być długi, ale przy zachowaniu dużej częstotliwości obracania mięsa.
  3. Podczas przygotowania kotleta można zaszaleć. Większa ilość jajka, mąki i bułki tartej do grubsza panierka.
  4. Kotlet można smażyć na smalcu, dzięki któremu zyskuje soczysty smak.

Co ważne, żeby przyrządzić najlepszy kotlet schabowy nie trzeba wcale dużej ilości oleju. Nowoczesne patelnie są zaprojektowane tak, aby ciepło wewnątrz nich rozkładało się w optymalny sposób.

Dlaczego warto zjeść dobry kotlet schabowy?

Kotlety schabowe to danie, które dziś stoi przed wieloma wyzwaniami, wynikającymi z upowszechniania mody na zdrowe jedzenie. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że jest on sam w sobie posiłkiem zawierającym mnóstwo ważnych dla zdrowia składników. Przyrządzane z wieprzowiny kotlety zawierają witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E, K) i mnóstwo żelaza. Właściwie przygotowany schabowy to także potężny rezerwuar białka.

A jeśli ktoś nie lubi gotować?

Tych, którzy nie lubią gotować, a chcą zjeść najlepszy kotlet schabowy w swoim życiu, zapraszamy do odwiedzenia stolicy Polski. „U Fukiera” to restauracja na warszawskiej starówce, w której można zjeść jedyny i niepowtarzalny kotlet schabowy Magdy Gessler. Jesteście chętni? Jeśli tak, to zapraszamy!

Reasumując, przyrządzanie idealnego schabowego to sztuka, która pani Magdzie jak najbardziej się udała.

 

Wszystkie wpisy
Rose Rose Rose

„U Fukiera” to najstarsza restauracja w Warszawie 
z tradycją sięgającą początku XVI wieku, wielokrotnie wyróżniana przez “Guide Michelin”.

Zapraszamy na wirtualny spacer po restauracji U Fukiera