Tradycyjny miękki polski miodownik – jak zrobić?

Tradycyjny miękki polski miodownik – jak zrobić?

Każdy, kto choć raz miał okazję posmakować miękkiego, tradycyjnego miodownika na pewno już zawsze będzie pamiętał jego wyjątkowy smak. To przepyszne ciasto podaje się przy różnych okazjach, ale najczęściej pojawia się na stole w czasie świąt Bożego Narodzenia. Przepis na tradycyjny polski miodownik nie jest zbyt skomplikowany. Żeby mieć jednak pewność, że wypiek się uda, ciasto należy przyrządzać dokładnie według receptury. Co więcej, do jego przygotowania warto użyć wyłącznie wysokogatunkowych produktów. To gwarancja udanego wypieku!

Dobry przepis to podstawa

Receptura, wedle której przygotowuje się miękki miodownik z orzechami, nie jest zbyt zawiła. Ciasto według niej przyrządzane zwykle świetnie się udaje. Przestrzegając gramatury podanych w przepisie składników oraz kolejności ich dodawania możemy mieć pewność, że nasz tradycyjny polski miodownik będzie smakował perfekcyjnie.

Manipulując proporcjami składników, sami prosimy się o kłopoty. Nietrzymanie się przepisu i niezachowanie właściwych ilości półproduktów może bowiem spowodować to, że nasze ciasto po upieczeniu będzie twarde jak kamień. Zatem jak prawidłowo przygotować ciasto miodownik, aby zachwycało smakiem i formą?

Jak przygotować najsmaczniejszy miodownik?

Tradycyjny miodownik składa się z kilku warstw. W pierwszej kolejności należy więc zająć się przygotowaniem ciasta. Do jego przyrządzenia wykorzystujemy wyłącznie wysokogatunkowe składniki. Żeby zrobić przepyszny, miękki miodownik potrzebujemy dobrej jakości mąki, delikatnego w smaku miodu, jaj, cukru, masła i śmietany, oraz sody oczyszczonej. Z produktów tych przygotowujemy kruche ciasto, dzielimy je na równe porcje, a następnie pieczemy blaty. Co ważne, po ich upieczeniu, należy je zawinąć w ściereczkę lub pergamin.

Krem do miodownika przyrządzamy na bazie mleka. Wykorzystujemy je do ugotowania gęstego budyniu śmietankowego. Po wystudzeniu ucieramy go z dobrej jakości masłem do momentu otrzymania gładkiej, aksamitnej masy. Przygotowane wcześniej blaty przekładamy kremem budyniowym. Wierzch ciasta możemy udekorować masą kajmakową i drobno posiekanymi orzechami.

Miodownik palce lizać!

Choć przygotowanie miodownika nie jest zbyt trudnym zadaniem, to jednak jest to dość pracochłonne ciasto. Jeśli brakuje ci czasu, aby je przyrządzić, zawsze możesz odwiedzić restaurację „U Fukiera” i spróbować, jak smakuje miodownik prawdziwy Magdy Gessler (https://www.ufukiera.pl/menu/). To wyjątkowe miejsce, w którym poznać można prawdziwy smak tradycji. Najlepsza kuchnia polska wymaga wyjątkowej oprawy, a w tej restauracji wszystkie dania zawsze prezentują się perfekcyjnie i smakują wybornie.

Wszystkie wpisy
Rose Rose Rose

„U Fukiera” to najstarsza restauracja w Warszawie 
z tradycją sięgającą początku XVI wieku, wielokrotnie wyróżniana przez “Guide Michelin”.

Zapraszamy na wirtualny spacer po restauracji U Fukiera