Żur, żurek i barszcz biały – różnice, jaką zupę przygotować?

Żur, żurek i barszcz biały – różnice, jaką zupę przygotować?

Żur, żurek i barszcz biały- to popularne nazwy zup, których często mylnie używa się zamiennie. Potrawy te różnią się jednak zarówno swoim składem, jak i smakiem. Dania te najczęściej przygotowujemy na wielkanocny stół. Są pyszne, sycące i niebywale aromatyczne. Czym charakteryzują się poszczególne zupy?

Żur vs żurek? Czym się różnią?

Żur to znany od pokoleń rarytas kuchni polskiej. Jego nazwa pochodzi od niemieckiego słowa sauer, co oznacza kwaśny, zakwaszony. Zupa ta ma charakterystyczny smak i aromat. Od dawna kojarzy się głównie z Wielkanocą, aczkolwiek kiedyś nie była tylko świąteczną potrawą. W dawnych czasach żurem zajadał się głównie lud wiejski. Jego popularność wynikała z tego, że zakwas był produktem ubocznym wypieku chleba, a ludzie poszukiwali sposobu na jego wykorzystanie. Dzięki temu można było zmniejszyć marnowanie drogocennych mąk. Współcześnie zakwaszana zupa mączna jest specjalnością regionalnej kuchni polskiej, ale nie tylko. Spożywa się ją także na Słowacji, w Czechach i na Białorusi.

Żur i żurek mają pewną cechę wspólną. Obie zupy gotuje się na zakwasie mącznym. Różni je jednak wiele elementów. Żur to zawiesista, gęsta i silnie kwaskowata zupa. Gotuje się ją z zakwasu z mąki żytniej razowej, owsianej albo płatków owsianych. Co ważne, można w niej wyczuć otręby razowej mąki. Żur spożywa się solo czy też wykorzystuje do innych zup. Pomiędzy żurem a żurkiem widać znaczne różnice. Po pierwsze, żurek to o wiele lżejsza zupa. Do jej przygotowania wykorzystuje się żur, aczkolwiek jej konsystencja nie jest tak gęsta. Żurek przyprawia się liściem laurowym, majerankiem i czosnkiem. Niekiedy gotuje się go na wędzonce, serwując z jajkiem czy z białą kiełbasą.

Czym różni się żurek od barszczu białego?

Na pierwszy rzut oka, zupy te są do siebie bardzo podobne. Jeśli chodzi jednak o smak, odczuć można widoczne różnice. Żurek i barszcz biały mają inny skład, ponadto zupy te gotuje się w odmienny sposób. Najważniejszą różnicą pomiędzy nimi jest użyty zakwas. Barszcz biały przygotowuje się na bazie kwasu pszennego, ewentualnie kwasu warzywnego albo owocowego, natomiast podstawą żuru i żurku jest zawsze zakwas żytni. Kolejną różnicą pomiędzy żurkiem i barszczem białym jest to, że ten pierwszy stosuje się w formie zalewy do innych produktów, takich jak kiełbasa, jajka czy twaróg.

Żurek czy barszcz biały – jak zrobić te aromatyczne zupy?

To, czy wybierzemy żur z kiełbasą, czy postawimy na barszcz biały, zależy jedynie od naszych indywidualnych preferencji. Obie zupy, przygotowane we właściwy sposób smakują znakomicie. Jak zrobić barszcz biały? Wielkanocny barszcz biały przygotowuje się na wywarze mięsnym, do którego dodajemy białką kiełbasę i suszone grzyby. Po krótkim podgotowaniu kiełbasy należy ją wyciągnąć. Barszcz często zakwasza się kwasem ogórkowym albo kapuścianym. Jeśli chodzi o przyprawy, to za wzbogacenie smaku zupy odpowiada ziele angielskie, liść laurowy, majeranek czosnek. Nie można też zapomnieć o soli i pieprzu. Zupę podaje się w towarzystwie jajka ugotowanego na twardo i kiełbasy. Żurek gotuje się na wywarze z białej kiełbasy, żeberek, boczku czy jakiejś wędzonki. Do jej zakwaszenia służy zakwas żytni. W potrawie znajduje się posiekana marchewka, zielona pietruszka, a niekiedy także suszone grzyby.

Żur na prawdziwkach z puree ziemniaczanym i skwarkami własnego wyrobu

Restauracja Magdy Gessler ma w swoim menu wyjątkowy żur na prawdziwkach z puree ziemniaczanym i skwarkami własnego wyrobu. Jeżeli przebywamy akurat w Warszawie, z pewnością warto udać się na żur Magdy Gessler. To tradycyjna, pełna smaku potrawa, która zachwyci wszystkich miłośników zup.

Wszystkie wpisy
Rose Rose Rose

„U Fukiera” to najstarsza restauracja w Warszawie 
z tradycją sięgającą początku XVI wieku, wielokrotnie wyróżniana przez “Guide Michelin”.

Zapraszamy na wirtualny spacer po restauracji U Fukiera